При незаплатени сметки за вода, съответното ВиК дружество може да потърси правата си по съдебен ред. Най-често се използва чл. 410 от ГПК, чрез който се подава Заявление до съда за издаване на Заповед за изпълнение.
Това е документ, който задължава длъжника да заплати точно определени суми. Важно е да знаете, че самото издаване на заповед не означава, че сте осъдени – задължението възниква само ако не подадете възражение и заповедта влезе в сила.
Затова е важно да следите внимателно за всякаква кореспонденция от съда и да действате своевременно. В случай че пропуснете този срок, може да загубите възможността да оспорите дълга и да понесете сериозни финансови последици.
Всяко забавяне може да доведе до нежелани последствия и допълнителни разходи.
Какво да направите при получаване на Заповед за изпълнение?
При получаване на съобщение от съда със Заповед за изпълнение, имате 14-дневен срок за подаване на възражение. Ако смятате, че не дължите посочените суми, че сумата е нереално завишена, или че периодът е прекалено стар, задължително се консултирайте с адвокат.
След консултацията може да подадете възражение срещу дължимостта на посочените в заповедта суми. След подаване на възражението, ВиК дружеството трябва да подаде иск и да докаже своите претенции в съда. Често се оказва, че не могат да докажат коректно вземанията си.
В такива случаи могат да се открият нарушения, като неизправност на общия водомер или погасени по давност задължения. Важно е да отбележим, че в миналото са установени случаи на предоставяне на фалшиви документи от страна на ВиК дружествата, с цел клиентите да бъдат мотивирани да платят високи сметки.
Актуализация на адресната регистрация
Актуализирането на адресната регистрация е важно за вашата защита. В случай че съдът не успее да ви открие, може да ви бъде назначен особен представител – служебен адвокат, който не винаги е компетентен в конкретната материя. Затова е важно да не отказвате призовки и да не се укривате, тъй като това ще ви лиши от възможността да се защитите своевременно.
Имате възможност и да не чакате ВиК дружеството да заведе дело, а сами да инициирате производство за доказване на недлъжимости. Ако по вашата партида има стари задължения, които са погасени по давност или има установени нарушения, е възможно вие като потребител да предприемете изпреварващи действия.
Какво да направите при започнало дело срещу ВиК?
Ако е образувано гражданско дело, следва своевременно да ангажирате опитен адвокат. В случай, че не можете да си позволите такъв, защото сте социално слаби, можете да поискате назначаване на служебен адвокат от съда. Можете дори да посочите конкретен адвокат, ако той е вписан в регистрите на Националното бюро за правна помощ (НБПП).
Ако откриете, че е имало дело срещу вас без да сте били уведомени, може да има нарушения при връчването на съобщенията и призовките, което да даде основание за възобновяване на процеса. В такива случаи е важно да се свържете с адвокат и да поискате преразглеждане.
Практични съвети за справяне със задължения към ВиК:
- Актуализирайте адресната регистрация;
- Не отказвайте получаване на призовки;
- Винаги плащайте по банков път;
- Посочвайте конкретна фактура при плащане;
- Консултирайте се с адвокат.
Плащането на сметки към ВиК на каса не е препоръчително, тъй като заплатените на каса суми обикновено се отнасят за задължения, които са погасени по давност. Затова е най-добре да правите плащания по банков път, като ясно посочите фактурата, по която плащате.
Това ви дава защита срещу неправомерни претенции и ще ви предпази от излишни разходи и съдебни проблеми. Не се колебайте да използвате нашата форма за контакт, за да направите вашето запитване, ние от Sofialawyer.bg с удоволствие ще отгооврим на всичките ви въпроси.
Често задавани въпроси свързани с делата срещу ВиК
Заповедта за изпълнение е документ, издаден от съда по искане на ВиК дружеството, който ви задължава да заплатите дължими суми. Тя се използва, когато имате неплатени сметки за вода. Самото издаване на заповедта не означава, че сте осъдени, освен ако не подадете възражение в определен срок.
При получаване на заповед за изпълнение имате 14-дневен срок, за да подадете възражение. В този срок трябва да изразите несъгласието си, ако смятате, че сумите не са дължими или са завишени.
Ако считате, че не дължите сумите, описани в заповедта, или те са нереално завишени, трябва да се консултирате с адвокат, който може да подаде възражение и да защити правата ви в съда.
За да избегнете съдебни проблеми с ВиК, е важно да актуализирате адресната си регистрация, да приемате всички призовки и да не се укривате. Това ще ви даде възможност да реагирате своевременно и да се защитите при евентуални съдебни дела.
Да, ако смятате, че по вашата партида има погасени по давност задължения или нарушения, можете сами да инициирате производство за доказване на недлъжимости. Това ще ви позволи да изясните и защитите своите права, преди ВиК дружеството да предприеме съдебни действия.