Срок за връщане и замяна на стока

Случвало ли ви се е да закупите стока, която впоследствие се оказва ненужна, не отговаря на очакванията ви, има дефект или откриете същата на по-добра цена? Чудите ли се дали българският закон за връщане на стоки в магазин е приложим във вашия случай? А може би искате да разберете повече за своето право си да върнете покупката в определен срок срещу касова бележка?

Ако отговорът ви е да, то сте един от многото потребители, попадали в подобно ситуация.

В случаи на нарушени права, особено при отказ от връщане или замяна, може да потърсите защита чрез обжалване на административен акт или като заведете иск по гражданско дело.

Какво бихте направили в такъв случаи – ще върнете стоката или ще я замените. Но е важно да знаете предварително можете ли да го направите, при какви условия и има ли определен срок за връщане и замяна на стока.

В тази статия ще наблегнем на правата ви и сроковете за връщане на стоки в традиционната търговия, за да сте информирани предварително и да избегнете излишни потенциали спорове с търговци.

Може ли да се върне стока в традиционната търговия и в какъв период

Понятието “традиционна търговия“ се отнася до тази, която се осъществява в дадени физически магазини и щандове.

Връщане на стока При нея клиентът има възможност да види на живо стоката, да я пипне, да я изпробва, ако е дреха на пример и да прецени по-добре нейните качества.

По закон в България, ако клиент закупи сдадена стока от физически магазин, не може да я върне, защото е спряла да му харесва и търговецът не е длъжен да му връща парите или да я смени.

Законодателната уредба в България предвижда стоки, закупени от физически магазини да могат да се връщат или заменят само ако са дефектни.

Разбира се, има и търговци, които приемат стоки, без да имат дефект, ако не са ползвани и скоро след закупуването им сте решили, че са неподходящи или не ви харесват.

Но това се случва в рамките ма добрата воля на търговците. Те не са законово задължени нито да ви върнат парите, нито да сменят стоката в такава ситуация.

Какви може да са дефектите и колко е гаранционният срок на стоките

За да върнете или замените дефектна стока в традиционната търговия, тя може да има явен дефект, с който сте я закупили или скрит, проявяващ се по-късно с ползването ѝ.

Явният дефект на стоките е този, който може да забележите веднага след закупуването. Той се открива с просто око и често е свързан с повреда на целостта и външния вид на стоките.

След като го забележите имате право да поискате ремонт или замяна на стоката от търговеца в срок скоро, след като е направена покупката.

Няма нужда да чакате и да се чудите при наличие на явен дефект още от закупуването, можете да се възпалвате от правата си веднага.

Дефекти при връщане на стокаВъзможно е стоките да проявят и различни скрити дефекти в периода на експлоатация, поради тази причина законът в България предвижда гаранционен срок от 2 години след закупуването на стоката.

В рамките на гаранционния срок с представена касова бележка и гаранция, при различни дефекти, търговецът е длъжен да поправи повредената стока за своя сметка. Ако не успее да я поправи, трябва да я замени или да ви върне парите, ако няма възможност за замяна.

При стоките, закупени от онлайн магазини нещата стоят по различен начин. При онлайн пазаруване, потребителите имат право да ги върнат или заменят в срок от 14 дни, без да посочват причина за това.

Стоките не трябва да са ползвани или дефектни, за да се приемат от търговците. Те ще ви върнат парите или ще ви осигурят замяна, в случаите, когато продуктът просто не ви харесва или сте объркали цвят или размер.

Връщане на стока с касова бележка – какви са вашите права?

По член 55 от Закона за защита на потребителите (ЗЗП) всеки потребител има право да върне закупената стока в срок от 14 дни, ако покупката е направена онлайн или от дистанционен търговец.

При покупка от физически магазин, връщането на стока не е задължително, освен ако:

  • Стоката има фабричен дефект – в такъв случай търговецът е длъжен да предложи ремонт, замяна или възстановяване на сумата;
  • Търговецът сам е въвел политика за връщане – някои магазини приемат обратно стоки в определен срок, ако те не са използвани и са с ненарушен търговски вид.

За да върнете стока, трябва да представите касовата бележка и в някои случаи гаранционна карта.

Кой защитава потребителите при нарушения на правата им за връщане и замяна на стока

При нарушени права за връщана и замяна на стока, физическите лица могат да се обърнат към Комисията за защита на потребителите (КЗП). Те трябва да представят съответната гаранция за стоката и касовия бон, когато претендират нарушение.

Другият компетентен държавен орган за решаване на проблемите на потребителите е съдът по постоянния адрес на потребителя.

Към него могат да се предявят искове за обезщетение, при настъпили вреди от нарушение на правата на потребителя или от вреди, причинени от дефекта на стоката. В такива случаи е препоръчително да се консултирате с професионален адвокатски екип, който да ви помогне да защитите правата си и да подготвите исковете си по най-добрия начин.

Оценка: 4.86 / 5 (77 мнения)